Nosies, nosiaryklės videoendoskopija kietu endoskopu
Tyrimas skirtas detaliai įvertinti nosies landas, nosies kriaukles, nosies pertvarą, prienosinių ančių įeigos vietas, nosiaryklinę klausomojo vamzdžio dalį, nosiaryklės skliautą.
Tyrimą tikslinga atlikti esant apsunkintam kvėpavimui pro nosį, esant išskyroms iš nosies ar į nosiaryklę, poopercinių pokyčių įvertinimui.
Procedūros metu pro nosies landą yra įvedamas kietas 0° arba 30° apžiūros kampo endoskopas, kuris yra prijungtas prie videosistemos. Kiekvieno paciento video medžiaga yra išsaugoma sistemoje. Procedūra nėra skausminga, nes nosies gleivinė yra nuskausminama ir anemizuojama – tai leidžia geresnę apžiūrą.
Nosies, nosiaryklės videoendoskopija minkštu endoskopu
Procedūra nuo apžiūros kietu endoskopu skiriasi tuo, kad yra naudojamas lankstus fibroskopas, leidžiantis patekti į siauriausius nosies plyšius.
Nosies gleivinės anemizacija ir paviršinis nuskausminimas
Nosies gleivinei nuskausminti yra naudojamas 2-5 proc. vietinio anestetiko lidokaino tirpalas, kurio yra įpurškiama į nosies landas.
Nosies gleivinės anemizacijai naudojamas 1:1000 adrenalino arba 0.5 mg/ml oksimetazolino tirpalas. Nosies gleivinė yra išpurškiama arba įdedami tamponai su medikamentais
Žandinio ančio punkcija
Žandinio ančio punkcija gali būti diagnostinė, gydomoji ar profilaktinė. Procedūra atliekama paviršinėje ir vietinėje infiltracinėje nejautroje. Akies kontrolėje, naudojant nosinį skėtiklį, po apatine nosies kriaukle, specialia Tilley – Lichtwitz adata – trokaru yra padaroma punkcija per vidinę žandinio ančio sieną ir taip patenkama į žandinį antį. Naudojant fiziologinį tirpalą antis yra išplaunamas. Tos pačios procedūros metu galima paimti bakteriologinį mėginį bei užpildyti žandinį antį antibiotiko tirpalu.
Ši procedūra atliekama esant ūminiam žandiniam sinusitui, kuris nepasiduoda medikamentiniam gydymui.
Nosies gleivinės prideginimas sidabro nitratu
Dažniausia kraujavimo iš nosies vieta yra nosies pertvaros priekinis trečdalis, kuriame yra gausus kraujagyslinis tinklas – Little zona / Kiesselbach rezginys. Naudojant sidabro nitrato lazdeles šios zonos kraujagyslės yra prideginamos taip yra sumažinama pasikartojančio kraujavimo iš nosies rizika.
Po šios procedūros nosies landa yra tamponuojama vatos tamponu suvilgytu aliejiniais preparatais. Tamponą galima pasišalinti pačiam pacientui namuose po paros.
Nosies pūlinio atvėrimas
Nosies pūliniai gali susidaryti išorinės nosies odoje, nosies prieangyje, nosies landoje ar nosies pertvaroje. Nosies srities pūliniai – yra gana grėsmingi. Dėl gausaus kraujagyslių tinklo nosyje padidėja rizika infekcijai plisti. Nerekomenduojama bandyti išspausti pūlinį namuose.
Procedūra atliekama vietinėje paviršinėje ir infiltracinėje nejautroje. Skalpeliu ar adata atveriamas pūlinio maišas. Ertmė išplaunama dezinfekciniu tirpalu ir nosies landa tamponuojama vatos tamponu suvilgytu vietinio poveikio antibiotiko tepalu.
Nosies išvalymas, tualetas, gleivių atsiurbimas
Nosies tualetas yra ypatingai reikalingas po prienosinių ančių ar nosies pertvaros operacijų. Procedūros tikslas – atlaisvinti kvėpavimo takus, pašalinti sekretą, pagerinti gleivių nutekėjimą iš natūralių prienosinių ančių angų.
Priekinė nosies tamponanda
Priekinė nosies tamponada yra skirta kraujavimui iš nosies stabdyti. Klasikinė procedūra yra kai nosies landa / landos yra užtamponuojamos vatos tamponais suvilgytais vazelinu. Nosis gali būti tamponuojama parafininiu tinkleliu, suspaustų polimerinių putų tamponais, savaime ištirpstančiomis poliuretano putų kempinėlėmis bei pripučiamais tamponais. Jei medžiaga yra netirpstanti – tamponus rekomenduojama šalinti 1 – 2 paros po procedūros.
Užpakalinė nosies tamponada
Užpakalinė nosies tamponada atliekama tada, kai kraujavimo nepavyksta sustabdyti priekine tamponada. Šiai procedūrai atlikti geriausiai tinka pripučiami, dviejų kamerų tamponai, kuriais yra blokuojamas tiek nosies prieangis, tiek nosinė ryklės anga (choana).
Svetimkūnio pašalinimas iš nosies
Nosies, kaip ir ausies svetimkūniai, dažniau pasitaiko vaikams. Šie svetimkūniai gali būti organiniai (maisto produktai) ir neorganiniai (žaislų detalės, karoliukai). Svetimkūniai iš nosies šalinami akies kontrolėje mikroinstrumentų ar siurblio pagalba.
Tamponų su vaistais įdėjimas į nosį
Tamponai su medikamentais į nosį dažniausiai dedami po atliktų manipuliacijų nosies landose, kuomet yra pažeidžiama gleivinė. Taip pat, nosis gali būti puriai užtamponuota tamponais suvilgytais aliejiniais preparatais, siekiant apsaugoti nosies gleivinę nuo išdžiūvimo, ypatingai pooperaciniu laikotarpiu.